Fiskus nie pobierze PIT od nagród dla Powstańców Warszawskich

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 7 maja 2024
Fiskus nie pobierze PIT od nagród dla Powstańców Warszawskich

Ministerstwo Finansów przygotowało przepisy, na podstawie których od nagród otrzymanych w 2024 roku przez uczestników Powstania Warszawskiego, w 80. rocznicę jego wybuchu, fiskus nie pobierze podatku dochodowego od osób fizycznych. Nagrody będzie wypłacać stołeczny ratusz, przy czym praktyka nieobierania od nich PIT ma już stosunkowo długą tradycję.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Kogo oprócz Powstańców Warszawskich obejmie zaniechanie poboru PIT od wypłaconych nagród
  • Jakie będą jego skutki dla podatników oraz dla  wypłacającego nagrody
  • Kiedy rozporządzenie MF w tej sprawie wejdzie w życie  

Sprawdź też:

PIT kasowy od 2025 roku. Kto skorzysta na zmianach?

Brak PIT od komputerów przenośnych – rozporządzenie MF podpisane

Bezpłatne laptopy dla nauczycieli i uczniów bez PIT

Czy będą zmiany w opodatkowaniu PIT osób samotnie wychowujących dzieci

Resort finansów przygotował projekt rozporządzenia MF w sprawie zaniechania poboru podatku od nagród otrzymanych przez Powstańców Warszawskich i ich małżonków. Chodzi o nagrody przyznane tym osobom przez Radę miasta stołecznego Warszawy. Organ ten 14 grudnia 2023 r. podjął uchwałę (nr XCII/3020/2023)  w sprawie zasad i trybu przyznawania w 2024 roku Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy Powstańcom Warszawskim. Przekazanie ww. nagród uzasadniono tym, że osoby nagrodzone – żołnierze Powstania Warszawskiego – to ludzie zasłużeni dla obronności państwa i wolności Polski.

Wypłata nagród beneficjentom 

W świetle wspomnianej uchwały, nagroda jest przyznawana żyjącym Powstańcom Warszawskim, których dane znajdują się w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego. To samo dotyczy żyjących małżonków tych osób, jeśli Powstaniec zmarł w 2024 roku, ale wniosek został złożony przed jego śmiercią. Nagrodę przyznaje Rada m.st. Warszawy na wniosek Prezydenta m.st. Warszawy. Wysokość wspomnianych nagród  pieniężnych ma wynosić 20.000 zł brutto. Na  benefity mogą liczyć także Powstańcy Warszawscy, którzy w 2023 roku nie zostali wskazani jako laureaci nagrody, ze względu na niespełnienie wymogów formalnych z przyczyn od siebie niezależnych. W ich przypadku wysokość gratyfikacji to 10.000 zł brutto. Nagrody mają być przekazane beneficjentom w terminie do 1 sierpnia 2024 r. W wyjątkowych przypadkach ich wypłata może potrwać do końca br.

Podatkowe skutki rozporządzenia MF

Jeśli chodzi o podatkową kwalifikację otrzymanych nagród, to ich wartość jest dla podatników tzw. przychodem z innych źródeł, na podstawie art.  10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy PIT. Zgodnie bowiem z drugim z wymienionych  przepisów, do przychodów tych zalicza się m.in. dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17 powołanej ustawy. Co do zasady  przychód ten powinien podlegać opodatkowaniu  PIT  na zasadach ogólnych według skali podatkowej.

Jednak zaniechanie przez Ministra Finansów poboru tego  podatku oznacza, że podatnicy, którzy otrzymają nagrody, nie zostaną obciążeni wspomnianą daniną. Z kolei miasto stołeczne Warszawa – jak tłumaczą projektodawcy – nie będzie obowiązane do wystawienia laureatowi nagrody informacji PIT–11 i do przekazania jej tej osobie, a także właściwemu ze względu na jej miejsce zamieszkania urzędowi skarbowemu. Konsekwentnie podatnik nie będzie zobligowany do wykazania tego dochodu (przychodu) w swoim rocznym zeznaniu podatkowym PIT, ponieważ w takim zeznaniu nie wykazuje się przychodów (dochodów) zwolnionych od opodatkowania.

Zaniechanie podatku PIT, o którym mowa w proponowanych przepisach, będzie mieć zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych z tego tytułu przez  podatników od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Przesłanką jest interes publiczny

Podstawą wydania rozporządzenia, o którym mowa, jest art. 22 § 1 Ordynacji podatkowej. Pozwala on Ministrowi Finansów, w drodze rozporządzenia, w przypadkach uzasadnionych interesem publicznym lub ważnym interesem podatników, zaniechać w całości lub w części poboru podatków, określając rodzaj podatku, okres, w którym następuje zaniechanie, i grupy podatników, których dotyczy zaniechanie.

Jak wyjaśnili autorzy projektu,  uzasadnieniem dla przyjętych w nim rozwiązań jest realizacja konstytucyjnej zasady szczególnej troski Rzeczypospolitej Polskiej o weteranów. Zgodnie bowiem z art. 19 Konstytucji, Polska specjalną opieką otacza weteranów walk o niepodległość, zwłaszcza inwalidów wojennych. Wydanie rozporządzenia jest zatem uzasadnione interesem publicznym.  

Ma ono wejść w życie po upływie 14 dni od dnia jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło:

  • projekt (z 30 kwietnia 2024 r.)  rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od nagród otrzymanych przez Powstańców Warszawskich albo ich małżonków.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz